Lato, 30 stopni za oknem... z nieba leje się żar... pamiętaj aby zadbać o swojego kociego przyjaciela.
Koty wymagają szczególnej troski w gorącą, słoneczną pogodę, bardziej niż ludzie. Oparzenia słoneczne, wyczerpanie na skutek upału i odwodnienie mogą dotknąć zarówno wychodzących, jak i przebywających w domu kotów, dlatego upewnij się, że Ty i Twój kot jesteście przygotowani na nadejście lata.
Koty uwielbiają ciepło, ale im goręcej się robi, tym bardziej są narażone na wystąpienie chorób związanych z przegrzaniem. Istnieje jednak wiele środków zapobiegawczych, jakie możesz podjąć, aby pomóc kotu bezpiecznie i w pełni zdrowia przetrwać letnie miesiące.
1. Zapobieganie poparzeniom słonecznym
Białe koty oraz osobniki o uszach i twarzach w tym kolorze są szczególnie podatne na oparzenia słoneczne. Nałóż dużą ilość kremu z wysokim filtrem na uszy i twarz kota, ponieważ nie możesz liczyć na to, że będzie siedział w cieniu. W czasie, gdy słońce świeci najsilniej, zatrzymaj kota w domu, o ile masz taką możliwość, żeby ochronić go przed poważnymi uszkodzeniami przez promienie słoneczne.
2. Zapobieganie udarom cieplnym
Gdy jest bardzo gorąco, możesz pomóc kotu uniknąć udaru cieplnego, trzymając go w mieszkaniu, w chłodnym pokoju. Pomoże również owinięcie zwierzęcia wilgotnym ręcznikiem albo zanurzenie jego łap w misce z chłodną wodą i położenie zimnego okładu na kark. Spróbuj zawinąć w ręcznik torebkę mrożonego groszku i położyć kotu na posłaniu dla ochłody. Groszki w naturalny sposób dopasują się do kształtu ciała kota, tworząc wygodne, chłodzące „spa”.
Jeżeli podejrzewasz u kota udar cieplny, zwróć uwagę na następujące objawy:
- Dyszenie
- Lęk, który może być okazywany przez dyszenie
- Zwiększoną częstotliwość uderzeń serca
- Problemy z oddychaniem lub hiperwentylację (rasy krótkonose mogą wykazywać te objawy wcześniej, ze względu na utrudnione oddychanie)
- Ciemnoczerwone dziąsła
- Otępiałość
- Podwyższona temperatura wewnętrzna ciała (prawidłowa powinna wynosić pomiędzy 38 a 39 stopni Celsjusza, temperatura powyżej 40 stopni to zdecydowanie alarmujący objaw)
Jeżeli Twój kot wykazuje któryś z wymienionych wyżej objawów, postaraj się go jak najszybciej ochłodzić, zanurzając jego ciało w chłodnej wodzie, a następnie zawijając w mokre ręczniki. Zabierz go natychmiast do weterynarza, bo w niektórych przypadkach udar cieplny może się skończyć śmiercią.
3. Zapobieganie odwodnieniu
Odwodnienie jest poważnym zagrożeniem dla kota, więc podczas cieplejszych dni zapewnij mu duże ilości wody w różnych miejscach w domu. Pamiętaj również, by dolewać wody za każdym razem, gdy widzisz, że ubyło jej w misce. Niektóre koty piją mniej podczas upałów, ale możesz zachęcić je do picia, wrzucając do miski kostki lodu i dbając, by woda była czysta i świeża. Delikatne namowy połączone z podsuwaniem miski pod nos też się czasem sprawdzają.
4. Schronienie w domu
Koty niewychodzące z domu potrzebują schronienia przed słońcem, więc jeśli masz zwyczaj trzymać rolety odsłonięte przez cały dzień, dokładnie to przemyśl. Promienie słońca mogą szybko nagrzać pokój, pozostawiając kotu niewiele miejsca do schronienia się w ciągu dnia, więc jeśli musisz odsłaniać zasłony, zrób to w jednym pokoju, a pozostałe zostaw zasłonięte. Spowoduje to obniżenie temperatury i zapewni kotu więcej pożądanego cienia.
p.s nie zapominał też o innych zwierzętach i wystaw przed domem miseczkę ze świeżą wodą :)
źródło: http://www.hillspet.pl/pl-pl/cat-adult/summer-heat-and-warm-weather-tips.html