sobota, 22 lipca 2017

Czy kot brytyjski musi być niebieski?


Przyznam sama, że od zawsze żyłam w przeświadczeniu że kot brytyjski=kot niebieski. Jakie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że ulubieniec wielu dzieci Garfield również jest kotem brytyjskim. Duża dupka, krótkie nóżki, duża głowa i miłość do kanapy. Brzmi znajomo?

Jak najbardziej, ktoś mi kiedyś powiedział, że kot brytyjski to taki który wyznaje zasadę "po co biegać skoro można poleżeć" 😏

Obecnie mamy 8 podstawowych kolorów uznanych w tej rasie, i są to : czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy, rudy i kremowy, i dodatkowa odmiana, jaką jest biały. Oczywiście są to podstawowe kolory, które występują w niezliczonej ilości kombinacji, co w połączeniu z pręgowaniem daje olbrzymi wachlarz kolorystyczny tej rasy. 

Jeśli kolory takie jak czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy bądź płowy zmieszane są z kolorem rudym bądź kremowym, wówczas odmianę taką określa się mianem szylkretu, dodając do tej nazwy kolor bazowy, czyli ten, z którym rudy/krem jest zmieszany. Tak więc szylkret czarny będzie mieszanką kolorów czarnego i rudego, szylkret niebieski będzie już mieszanką kolorów kremowego i niebieskiego, szylkret czekoladowy to krem zmieszany z czekoladą, itp. 

Jeśli kot jest nosicielem genów zapożyczonych niegdyś od syjamów, ma jeszcze inne ubarwienie - wydaje się mniej lub bardziej biały na tułowiu, a twarz, łapy i ogon są wybarwione takim kolorem, jakiego byłby kot, gdyby nie właśnie ten gen syjamski. Koty takie nazywamy colour pointami, albo krótko po prostu pointami. Mamy więc pointa niebieskiego - korpus jasny lub niekiedy prawie biały, a maska na twarzy, łapy i ogon będą niebieskie, point liliowy będzie miał maskę, łapy i ogon liliowe, itp.

Wszystkie kolory bazowe, jak i przemieszane, mogą również występować z bielą, której może być tak dużo, że kot jest prawie cały biały, i ma jedynie niewielkie plamki koloru, albo odwrotnie, może być prawie cały w kolorze podstawowym, i gdzieniegdzie pojawić się może biała łatka. Koty w zależności od ilości bieli też podzielone zostały na różne kategorie jeśli bieli jest pomiędzy 1/4 a 1/2 powierzchni ciała, wówczas nazywamy go bikolorem. Jeśli bieli jest więcej niż 1/2, ale nie więcej niż 3/4 powierzchni ciała, wówczas kota takiego nazywamy arlekinem. Kot z ilością białego powyżej 3/4 powierzchni ciała nazywany będzie vanem.

Do tych wszystkich wzorów dochodzi jeszcze pręgowanie, i to o różnym rysunku, oraz koty w różnym stopniu "wysrebrzone" lub "wyzłocone", tak więc paleta umaszczeń kotów brytyjskich jest naprawdę bardzo bogata.


źródło: https://agiliscattus.pl/kolory-brytyjczykow.html

W Naszym domu, pod jednym dachem mieszkają: niebieski kocur Ramzes, niebieska koteczka Marylin, liliowy Onyx, czekoladowa Uli i kremowy Xawier oraz dwie brunetki rasy ludzkiej. Wszystkie Nasze koty pochodzą z hodowli Daymon*Pl należącej to międzynarodowej federacji FIFE. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz