czwartek, 30 listopada 2017

Co miłość robi z kota

Onyx trafił do Nas lekko zaniedbany - chore zęby, zaropiałe oczka, gryzący sierść, aż pojawiały się prześwity... Nasze wspólne początki były trudne, wyrywanie zębów, leczenie oczu, poprawa kondycji sierści... najtrudniejsza była pierwsza diagnoza i decyzja co robić. Na szczęście mamy cudowną Pani Weterynarz, która kocha swoją pracę i pomogła Nam zrobić z Onusia z powrotem pięknego kocura. Pól kilo miłości, szczypta zainteresowania, kilogram czułości, odrobina zaufania i jajko przepiórcze - zmiany widać gołym okiem, teraz to prawdziwy miś, o gęstej sierści, zdrowych zębach i wspaniałym samopoczuciu :)

Dużo energii kosztowało Nas wyprowadzenie go na prostą, ale warto było. Onyx kocha miłością szczerą i nieskończoną, jest moim prawdziwym przyjacielem <3 <3 <3

Kwiecień 2017 - 2 miesiące z Nami

Listopad 2017 - 9 miesięcy z Nami

Pojawia się Onyx

Po dokoceniu Uli nasz kocia czwórka miała wieść długie i szczęśliwe życie, zanim podzielę się z Wami dlaczego nie lubię grudnia opowiem Wam jak przebiegło zapoznanie Onyxa z reszta stada. Schemat inny niż dotychczas, Onyx był reproduktorem w hodowli kotów brytyjskich z Chrzanowa. Ma trójkę dzieci (dumny tatuś). W wyniku różnych przeszachowań hodowlanych trafił do Nas, odbierałyśmy go 12 lutego 2017 roku miał wtedy 1,5 roku. Był olbrzymi, na co dzień nie mieszkał w dużym stadzie, mieszkał w towarzystwie innego kocura, jego opiekunka nie miała za wiele czasu, aby poświęcać mu wystarczająco dużo uwagi. Już przy pierwszym spotkaniu dał się zabrać na ręce i siedział na kolanach jakby wiedział, że już za chwilę jego życie wywróci się do góry nogami i już nic nigdy nie będzie takie samo. Po jakieś 1,5 h drogi, całą drogę grzecznie siedział w transporterze dotarliśmy do domu. Nie przeprowadzałyśmy żadnej izolacji, znamy Nasze koty i wiemy czego się spodziewać, znałyśmy też charakter Onyxa - jak każde dziecko Apolla ma bardzo zrównoważony charakter, taka trochę ciepła kluska, bardzo mądry, przyjaźnie nastawiony do świata. Gdy otworzyłam transporter nastąpiła lekka konsternacja, zarówno Marylin jak i Ramzes się go po prostu bali... owszem przywiozłyśmy do domu 6 kg dorodnego kocura, któy stracił jajka 7 dni wcześniej więc pachniał jeszcze kocurem (w kuwecie zapach jego męskości było czuć ponad 2 tygodnie). Tylko Uli jako półroczny bączek o wadze 1/3 Onyxa postanowiła stawić mu czoło i chodziła cały dzień za nim warcząc i gadając na przemian. Onyx zdawał się w ogóle jej nie zauważać, jak gdyby nigdy nic zaczął bawić się z Nami piórkami, a pierwszą noc spędził oczywiście w łóżku rozwalony jak król....

I takim sposobem znowu w Naszym domu gościła czwórka kotów :)


24h razem - Onyx i Ramzes :)

Mój kot jest złośliwy

Często słyszę "Nie lubię kotów, one są złośliwe, niszczą buty, sikają na łóżko". Czy tak jest naprawdę?Czy kot faktycznie myśli : "Jak ja tego Stefana nie znoszę... zębów nie myje, skarpetek nie zmienia, nasikam mu na poduszkę"? Otóż nie, kot to nie Człowiek, oczywiście kot to bardzo uczuciowe zwierzę, kocha, tęskni, rozpacza... potrafi nawet płakać, czy być w żałobie, ale nie... jedną z cech odróżniającą kota od Człowieka jest fakt, że nie jest złośliwy.
Pamiętaj!

To, co ludzie określają jako złośliwość kota najczęściej jest albo strachem lub frustracją, albo… chorobą!


Jeśli więc Twój mały przyjaciel po roku perfekcyjnego trafiania do kuwety postanowił jednak sika do łóżka to wiedz, że coś się dzieje... koty uwielbiają porządek w życiu, stały harmonogram dnia, stała liczba ludzi i zwierząt w ich otoczeniu, jednym słowem kochają rutynę. Siku i kupka w kuwecie to też rutyna, jeśli kot postanowił z nią zerwać to to jest sygnał dla Ciebie Człowieku. Musisz odpowiedzieć sobie wtedy na kilka pytań:
1. Czy nadal używasz tego samego żwirku?Co z tego ze Tobie żwirek X pachnie ładniej niż żwirek Y skoro żwirek Y podrażnia kotu łapki i niechętnie na nim staje?
2. Czy kuweta ciągle stoi w tym samym miejscu?Jeśli nie, nowe miejsce może nie odpowiadać kotu... tak po prostu.
3. Czy coś zmieniło się w kocim życiu?Ktoś wyjechał, ktoś się pojawił? Kot potrafi bardzo emocjonalnie przeżywać rozłąkę ze swoim Człowiekiem, pojawienie się nowego członka rodziny to wszystko może sprawić, że kot czuje się obco na własnym terytorium, czuje się porzucony, niechciany, zapomniany. Czasami ze strachu lub z powodu frustracji mogą sikać poza kuwetą. Trzeba poświęcić wtedy kotu szczególną ilość uwagi, czasem konieczne jest wsparcie się kocimi feromonami
4. Jeśli powyższe punkty nie dotyczą Twojego kota i nie przyniosły rozwiązania problemu to niestety trzeba udać się do weterynarza, kotu coś dolega, może go coś boleć, mieć kłopoty z pęcherzem, nerkami itp. Standardowo w takim przypadku robimy badania moczu plus to co zaleci lekarz po obejrzeniu kociaka :)



Czy każdy kot może ugryźć i podrapać?

Oczywiście, jednak w przeciwieństwie do psów, które mogą być szkolone do walki, dla kota konfrontacja siłowa z Człowiekiem to ostateczna ostateczność.

Trzeba mieć świadomość, że TAK – każdy kot może ugryźć i podrapać jeśli poczuje się zagrożony (np. podczas podawanie mu tabletki). Różnica jest tylko w tym, że kot, który doznał ze strony człowieka wielu krzywd, łatwiej wpada w stan przerażenia i panikuje – broni się wtedy jak tylko potrafi.

Nasze koty nigdy nie zaznały krzywdy ze strony Człowieka, ufają Nam bezgranicznie i pozwalają Nam naprawdę na wiele (podawanie tabletek prosto do pysia, czyszczenie oczu, zakraplanie oczu, obcinanie pazurów), jednak w sytuacjach stresowych nawet kotom rozpieszczonym mogą puścić nerwy. Nasz Onyx ugryzł Panią Weterynarz podczas czyszczenia dziąseł po wyrwanych zębach... ropa ciągle się gromadziła, więc każdego dnia Pani Weterynarz rozwalała mu powstałą dziurę po wyrwanych ząbkach, aby usunąć ropę. W tym czasie Onyx był trzymany przeze mnie na rękach. Sami rozumiecie... ja też bym ugryzła ;) Jednak zdarzyło się to tylko raz, gdy Onyx odkrył, że te zabiegi powodują, żę czuje się lepiej cierpliwie znosił zabiegi (czyszczenie trwało 7 dni, dzień w dzień...). Co lepsze, nawet po takich historiach, on po prostu lubi Panią Weterynarz... W sumie też lubiła bym osobę dzięki której po ponad półrocznym ciągłym bólu zębów wreszcie ból zniknął...